FANKLIMA tepelné čerpadlá MasterTherm klimatizácia Hitachi


Prejdi na obsah

VZDUCH - VODA

TEPELNÉ ČERPADLÁ

Výborný pomer cena/výkon a predovšetkým univerzálnosť - to sú hlavné prednosti tepelných čerpadiel vzduch-voda. Najviac sa používaju takzvané split jednotky - tepelné čerpadlá delené
na vonkajšiu a vnútornú jednotku. Vonkajšou jednotkou (výparník s ventilátorom) umiestnenou vonku, je nasávaný vzduch, z ktorého je odoberaná tepelná energia a spätne je tento vzduch (ochladený) vyfukovaný do vonkajšieho priestoru. Vnútorná jednotka, umiestnená v objekte, zabezpečuje výrobu ohrievanej vody pre vykurovanie a ohrev TUV. Tepelné čerpadlo obsahuje vstavaný elektrokotol, ktorý sa automaticky prepína za nižších teplôt, takže máte istotu stabilnej tepelnej pohody v priebehu celej vykurovacej sezóny. Naviac - moderné čerpadlá pracujú spoľahlivo aj pri veľmi nízkych teplotách až do (-15°C). Účinnosť tepelných čerpadiel vzduch-voda je výborná. Priemerný vykurovací faktor systému tepelného čerpadla vzduch-voda v celej vykurovacej sezóne sa príliš nelíši od systému čerpadla zem-voda. Je to dané tým, že na začiatku a na konci je vzduch teplejší ako zem. Prepočítané na peniaze, ušetríme v rodinnom dome s priemernou tepelnou stratou s tepelným čerpadlom zem-voda cca iba o 86 EUR/rok viac než s typom vzduch-voda. Investičný rozdiel môže ale predstavovať až 4315 EUR. Dimenziovanie tepelných čerpadiel vzduch-voda Výkon tepelného čerpadla vzduch-voda Master Therm sa dimenzuje na 100% tepelných strát domu, keďže sú rozdiely v investičných nákladoch skoro zanedbateľné.
Požiadavky na prírodný zdroj
Vonkajšia jednotka musí byť umiestnená na voľnom priestranstve s dobrým prístupom vzduchu.
Dôležitým parametrom je, aby sa ochladený, vyfúkavaný vzduch nevracal späť. Vytvorila by sa tak "slučka", ktorá by podstatne znížila účinnosť a výkon tepelného čerpadla. Optimálne umiestnenie je na južnej, slnečnej strane rodinného domu a to buď na fasádu, strechu alebo ako voľne stojace mimo objekt. Vzdialenosť vonkajšej a vnútornej jednotky je max 10 m.

BoxAir KOMPAKT

Zpäť na obsah | Zpäť na hlavné menu