FANKLIMA tepelné čerpadlá MasterTherm klimatizácia Hitachi


Prejdi na obsah

AKO SI VYBRAŤ

TEPELNÉ ČERPADLÁ

Vieme, že nie je jednoduché zorientovať sa v labyrinte ponúk tepelných čerpadiel.
Nie je nejaký nezávislý test, skúšobňa , kde by sa premerali parametre tepelných čerpadiel, ako je to u chladničiek, alebo klimatizácií, ale ani to by úplne nevypovedalo
o kvalite, bezporuchovosti a servise. To všetko zákazník zistí, až počas niekoľko ročnej prevádzky . Dá sa povedať, že vždy kupuje tak trocha mačku vo vreci. Preto je dôležité vyžiadať si referencie zariadení v prevádzke a porozprávať sa s ich majiteľmi a čerpať z ich skúseností.
Na výstavách sa stretávame s ľuďmi, ktorí majú zlé skúsenosti s vykurovaním pomocou tepelného čerpadla a zisťujeme, že buď si kúpili lacné tepelné čerpadlo
made in China, alebo majú nesprávne navrhnuté, alebo namontované kvalitné tepelné čerpadlo. V druhom prípade sa ešte vždy dá nájsť riešenie.
Preto veríme, že vám aspoň niekoľkými základnými a obecnými radami, pomôžeme pri výbere správneho tepelného čerpadla.

Ako kupovať tepelné čerpadlo?
1/ Zistite si tepelnú stratu objektu - býva udaná v projektovej dokumentácii rodinného domu v jednotkách kW a je to pre nás najdôležitejšia hodnota.
Pokiaľ sa jedná o rekonštrukciu, alebo túto hodnotu nepoznáte orientačne vám ju spočítame pri návrhu tepelného čerpadla.
V prípade, že poznáte vašu spotrebu tepla v kWh/rok , pošlite nám túto hodnotu a my na jej základe vypočítame tepelné straty objektu.
2/ Zvoľte si druh tepelného čerpadla, ktoré preferujete, pokiaľ neviete pošlite nám presnú lokalitu, kde sa objekt nachádza, my na základe skúseností sa vám
budeme snažiť doporučiť najvhodnejší spôsob.
3/ Na čo si pri kúpe tepelného čerpadla dať pozor - na správne dimenzovanie tepelných čerpadiel.
Dimenzovanie výkonu a zdroja tepelných čerpadiel je veĺmi dôležité. Poddimenzovaný výmenník síce môže veľmi znížiť cenu celkovej inštalácie, ale užívateľ si v tomto prípade kúpi veľmi drahý elektrokotol.
Poddimenzovanie zemného kolektoru vedie k prepínaniu elektrokotla už pri teplote okolo 0°C a tým sa veľmi naruší celková ekonomika prevádzky.
4/ Vykurovací faktor tepelného čerpadla - ekonomický význam.
Môže sa stať, že niektorý predajca bude tvrdiť, že len jeho čerpadlá majú vysoký vykurovací faktor.
Treba si uvedomiť niekoľko základných poučiek:
Porovnávať iba porovnateľné - každý predajca by vám mal doplniť základné informácie, za akých podmienok boli tieto hodnoty namerané. Všeobecne platí, že čím vyššia je teplota vstupná / vonkajšieho okolia, zemi, vody / a čím je nižšia výstupná teplota / vykurovacia sústava, podlahové vykurovanie, radiátory / tým je vyšší / lepší / vykurovací faktor ! Konštrukčné prvky väčšiny tepelných čerpadiel sa prakticky v ničom nelíšia.
Tepelné čerpadlá väčšinou obsahujú dva výmenníky (kondenzátor a výparník ), akumulačnú a expanznú nádobu, kompresor, ekvitermickú reguláciu a ochranné prvky. Skoro všetci používajú rovnakých dodávateľov najdôležitejšieho komponentu, ako je kompresor. Zarážajúce je však, ako sa môžu odlišovať hodnoty
udávaných vykurovacích faktorov. Ale pritom platia fyzikálne zákony pre všetkých !
Niekedy je význam vykurovacieho faktoru tepelného čerpadla preceňovaný k dôležitosti vykurovacieho faktoru celého vykurovacieho systému.
Len správne nadimenzovaný a zapojený vykurovací systém vám môže priniesť ten najlepší úžitok a tým najvyššie úspory.
5/ Hlučnosť tepelných čerpadiel vzduch - voda
Podstatným parametrom pri nákupe tepelného čerpadla vzduch -voda je hlučnosť vonkajšej jednotky,hlavne, ak je dom umiestnený v hustejšej zástavbe.
Dôležité u tohto parametru je za akých podmienok bol meraný. Veľký rozdiel je, ak bola hlučnosť meraná pri vzdialenosti od zdroja 5m alebo 20m.
Doporučujeme vyžadovať údaj o hlučnosti udávaný, ako hladina akustického tlaku "dB(A)" a vzdialenosťz akej bola hodnota nameraná.

Pre porovnanie hlučnosti prostredia uvádzame :
160 dB štart kozmických lodí (až 200 dB)
150 dB sopečné výbuchy
140 dB prúdové lietadlá, niektoré sirény, napr. námorných lodí
130 dB vypúšťanie pary a plynov pod tlakom
120 dB buchary, veľmi hlučné dielne, nízko letiace lietadla, rachot hromu
110 dB hlučné dielne, vo vnútri veľkého orchestru
100 dB v blízkosti vlakov, ťažkých nákladných áut, lanoviek atd.
90 dB hlučné križovatky, pneumatická vŕtačka
80 dB auta, motocykle, hlučné ulice, krik
70 dB statické (nehybné) stroje
60 dB stredne hlučné ulice
50 dB normálny hovor, ticho idúci automobil, tiché ulice
*41 dB* *Najtichšia umývačka riadu AEG*
*41 dB* *Vonkajšia jednotka MasterTherm (dB "A", 480 ot/min, vo vzdialenosti 5m)*
40 dB tiché kancelárie
30 dB záhrady, tiché obydlia
20 dB šepotavý hlas
0 dB prah vnímania zvuku a bez zvukovosť


Zpäť na obsah | Zpäť na hlavné menu